Bizonyára tapasztaltad már az életed során, hogy amikor valamilyen lelki válságba kerülsz, vagy nehéz helyzeten mész át, akkor az emberek tanácsokat kezdenek neked osztogatni. Lehet, hogy először még te magad vágysz rá, hogy ilyen módon kapj segítséget, de aztán gyorsan rájössz, hogy ez egyáltalán nem jó ötlet.
Miért nem? Mert ez ő elképzelésük. Tehát, ha megfogadod azt a tanácsot, akkor máris kiengedted az irányítást a kezedből. Lehet, hogy rosszul sül el a dolog, és akkor mit teszel? Megharagszol a tanácsadóra? A szemére veted, hogy elbaltázta neked a már egyébként is siralmas helyzetedet?
Most arra gondolsz, hogy: „De mi van, ha mégis bejön az a tanács?” Lehet. De ne felejtsd el, hogy ha valaki más oldja meg a problémádat, és neked később jön egy másik probléma az életedben, akkor te megint rohanhatsz az illetőhöz. Vagy valaki máshoz. Így aztán másoktól fog függeni az életed és ez borzasztóan nyomasztó. És őszintén szólva, ilyen módon soha nem lehet semmit igazán rendben rakni.
Akkor mit tegyél? A válasz: semmi bonyolultat!
Az igazság pofon egyszerű. És ne dőlj be annak a csapdának, hogy ha túl egyszerűnek tűnik, akkor biztosan nem működik. Nem, nem! Épp ellenkezőleg.
Ha tehát zűrzavarba keveredsz, és úgy érzed, hogy minden csupa kavarodás körülötted, akkor először is fogd magad és tedd rendbe egy kicsit a környezetedet. Takaríts ki, dobd ki végre a felesleges holmikat, tegyél rendet a papírjaid között. Amikor a körülötted lévő világ rendezettebbé válik, akkor a gondolataidat is könnyebben tudod összpontosítani.
És most jön a lényeg! Az egyetlen ember, aki tudja, hogy neked mi a legjobb, az te magad vagy. Nézd meg tehát egy kicsit kívülről a szituációt, amiben épp benne vagy. Ha döntésre kell jutnod, akkor vegyél egy papírt, és egy tollat és írd fel az egyik oszlopba, hogy mi szól a dolog mellett és mi ellene. Fontos, hogy ne csak azt vizsgáld meg, hogy neked mi a legjobb, mert az lehet, hogy nem a kívánt eredményt hozza meg. Nézd úgy, hogy mi a legjobb minden érintett (beleértve magadat is) számára. És persze ez csak akkor működik, ha becsületes és etikus módon hozod meg azokat a döntéseket. Amikor a kavargó gondolataidat kitetted egy papírra, máris jobban látod, hogy mi a helyzet.
Ha egy nehézségről van szó, akkor írj egy listát, amiket el kell végezned ahhoz, hogy ez megoldódjon. Aztán fogd magad és kezdj el haladni a listán, lépésről lépésre. Amit elvégeztél, azt húzd ki.
Elképesztő erőt fog adni neked, amikor látod, ahogyan fogy a lista megoldandó része és egyre több a kihúzott tétel.
Ha túl sok mindent kellene helyre rakni egyszerre, akkor válassz ki először egyet. Csak egyetlen egyet és kezeld azt. Amikor azzal készen vagy, akkor jöhet a következő.
Gondolhatod most azt, hogy mit érsz ezekkel, ha te épp érzelmi válságban vagy. Inkább örülnél valami olyan tanácsnak, hogy „Tedd ezt a pasival!” vagy szívesebben olvasnál egy cikket, ami arról szól, hogy „A férfi a hibás és…”. De ezek semmit sem oldanak meg. Csak elolvassa az ember, sajnálja magát egy kicsit és továbbra is benne marad a slamasztikában.
Photo by Kamila Maciejewska on Unsplash